Egyetemi jelentkezés és szakválasztás: Hogyan döntsünk?

Idén fogok érettségizni és szeretnék majd egyetemre jelentkezni, de eléggé el vagyunk akadva a szüleimmel, hogy merre is induljak. Mi az ami segíthet ebben a döntésben?
Kedves Zsuzsi,
Az egyetemi jelentkezés és a szakválasztás életünk egyik legfontosabb döntései közé tartozik. Nem csak arról szól, hogy hova adjuk be a jelentkezünket, hanem hosszú távon határozza meg a karrierutunkat és azt is, milyen környezetben töltjük a következő éveinket. Sokan azonban bizonytalanságot éreznek, hiszen nehéz előre megjósolni, hogy egy adott szak mennyire illik hozzánk, és milyen lehetőségeket tartogat számunkra a jövőben.
Ismerjük meg önmagunkat!
A jó szakválasztás alapja az önismeret. Érdemes végiggondolni, hogy mely tantárgyakat kedveltük eddig a legjobban, milyen témák iránt érdeklődünk, és milyen tevékenységekben érezzük igazán jól magunkat. Érdemes azt is megvizsgálnunk, hogy mik az erőseéggeink: szeretünk-e csapatban dolgozni, vagy inkább az egyéni feladatokban teljesítünk jól? Bizonytalanság esetén az önismereti tesztek vagy a pályaorientációs tanácsadás könnyen rávilágíthat arra, hogy milyen irányba érdemes elindulnunk. De legalább ilyen hasznos lehet az is, ha átgondoljuk, milyen tevékenységek töltöttek el örömmel korábban: élveztük-e például a matekversenyeket, vagy inkább egy irodalomórán teljesedtünk ki? Amennyiben további kérdések és bizonytalanságok merülnek fel, akkor érdemes felkeresni pályaválasztási intézményünket (palyavalasztas.fpsz.hu).
Tájékozódjunk a lehetőségekről!
Ha már van egy elképzelésünk, hogy milyen területek érdekelnek, a következő lépés, hogy alaposan utánajárjunk a lehetőségeknek. A felvi.hu-n és az egyetemek honlapjain részletes leírások találhatóak az egyes szakokról. Érdemes elmenni a nyílt napokra is, ahol közvetlenül az oktatóktól és hallgatóktól kaphatunk hasznos információkat. Nem árt azt is felmérni, hogy az adott szakon végzett szakemberek milyen elhelyezkedési lehetőségekkel számolhatnak és milyen további tanulmányi lehetőségek állnak előttük. Sokan attól tartanak, hogy ha egy bizonyos szakot választanak, akkor egy életre elkötelezik magukat, pedig egy diploma számos irányba nyithat ajtókat.
Hogyan döntsünk több lehetőség közül?
Sokan érzik úgy, hogy több dolog is érdekli őket, és nehezen tudnak területet választani. Ilyenkor érdemes mérlegelni az egyes szakok előnyeit és hátrányait. Fontos szempont lehet például, hogy piacképes tudást ad-e egy adott szak, de legalább ennyire fontos, hogy valóban érdekel-e minket az adott terület. Ha például a művészeti képzések érdeklik, de aggódik a hosszú távú lehetőségek miatt, akkor érdemes olyan szakot választani, amely ötvözi a kreativitást és stabilabb kilátásokat biztosít – például a design, a kommunikáció vagy a vizuális művészetek területén. Hasonlóképpen, egy bölcsészettudományi szak is rengeteg lehetőséget rejthet magában, ha tudatosan építjük fel a tanulmányainkat és ügyesen használjuk a kínált szakirányokat, kurzusokat.
Nem mindenki kerül be elsőre az „álomegyetemére”, de ez nem jelenti azt, hogy ne lenne lehetőség a későbbi váltásra vagy bekerülésre. Az egyetemi évek alatt számos út nyílik meg előttünk, legyen szó szakirányok választásáról, másodszak felvételéről vagy éppen mesterszakról.
Az egyetemi jelentkezés és szakválasztás nagy lépés, de nem kell, hogy nyomasztó döntés legyen. A legfontosabb, hogy megismerjük önmagunkat, alaposan tájékozódjunk a lehetőségekről, és merjünk nyitottak lenni a változásra. A család és a tanárok támogató szerepe is kulcsfontosságú, de a végső döntést annak kell meghoznia, aki az adott szakot elvégzi. Ne feledjük, hogy a választásunk nem végleges: az egyetem nemcsak egy diploma megszerzéséről szól, hanem arról is, hogy közben formálódunk, tanulunk és megtaláljuk az utunkat.
Fotó: freepik

A Egyetemi jelentkezés és szakválasztás: Hogyan döntsünk? bejegyzés először a Fővárosi Pedagógiai Szakszolgálat jelent meg.